23.03.2024 III Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka

23 marca 2024 roku o godz. 9.00 na placu  przykościelnym w Radlinie II rozpoczął się III Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka, na który stawiło się 14 uczestników w tym 10 ,,Sokołów”. Po przywitaniu zgromadzonych i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia udaliśmy się w miejsce spoczynku Jana Stolarza aby oddać cześć jego pamięci. Kolejnym punktem na trasie rajdu jest OSRG w Wodzisławiu Śląskim, gdzie ugościł nas kierownik pan Piotr Bulenda kontynuując wątki ubiegłorocznych opowiadań, za co składamy serdecznie podziękowania. W miłej atmosferze czas szybko mija… jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i już po kilku chwilach zatrzymujemy się przy dworcu PKP Wodzisław Śląski, któremu druga wojna światowa przypisała charakter pomnika martyrologii więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Stąd jedziemy na cmentarz przy ul. Cichej, gdzie spoczywa Jerzy Gawliczek. Po zapaleniu zniczy i wspomnieniu dokonań kol. Jerzego, udajemy się uliczkami starego miasta do pałacu Dietrichsteinów, obecnie Muzeum. 

Tu dzięki uprzejmości kierownictwa,  mamy okazję zwiedzić galerię i zgromadzone eksponaty oraz dowiedzieć się sporo o historii miasta Wodzisławia i jego okolicy. 

Z tego miejsca składamy serdeczne podziękowania panu Piotrowi Hojka, za oprowadzenie nas po obiekcie i przekazaniu wielu ciekawych informacji.

Szczególne podziękowania składamy panu Robertowi Furtak za opracowanie i przygotowanie trasy memoriału i wszystkich jego atrakcji, który niestety nie mógł być dzisiaj razem z nami z powodów zawodowych.

Z wyrazami szacunku prowadzący rajd Janusz Kosiński K.T.K. ,,SOKÓŁ” Radlin.