29.06.2019 100-lecie Powstań Sląskich

Sobotni rajd samochodowo – rowerowy realizowano w ramach Turystyczno – Krajoznawczej Odznaki 100-lecie Powstań Śląskich. Trasa około 60 km wytyczona była tak aby odwiedzić odpowiednią ilość miejsc pamięci w tym temacie i w innych tematach.

0siemnaście rowerzystów SOKOŁA sześcioma samochodami dojechało do Radzionkowa do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, następnie do Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Trasę rowerową rozpoczęto z parkingu przy CSRG w Bytomiu. Kolejno dojechano do następujących miejsc i obiektów: pomnik Powstańca w Chorzowie, pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, tablica pamięci w kościele św. Anny w Dąbrówce Małej, Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu, Plac i gmach Sejmu Śląskiego, katedrę w Katowicach, tablica pamiątkowa Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Katowicach, dyrekcję dawnej huty Baildon, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, pomnik w Piaśnikach, dawny Ratusz w Orzegowie, hotel Lomnitz i dawne koszary w Bytomiu.

Trasa rajdu prowadziła drogami o bardzo dużym ruchu samochodowym, po trudnych drogach i chodnikach. Trudy temperaturowe również utrudniały przejazd. Niestety doszło do upadku jednego z kolegów co skutkowało kontuzją jego kolana i wyeliminowanie go z końcowego fragmentu trasy.

Dziękuję uczestnikom tego trudnego rajdu za uczestnictwo a kierowcom szczególnie za udostępnienie swoich samochodów.

Prowadzący rajd – Jerzy Gawliczek

 Chorzów pomnik Powstańca Śląskiego

Katowice Pomnik Powstańców Śląskich

Katowice dyrekcja dawnej Huty Baildon

Świętochłowice pomnik-tablica

Bytom dawne koszary