25.03.2018 Czernica Rzuchów

 

Niedzielna wycieczka rowerowa “Szlakiem Zamków i Pałaców” prowadziła do Czernicy gm. Gaszowice i Rzuchowa gm. Kornowac, w których znajdują się zabytkowe pałace z drugiej połowy XIX wieku.

W pierwszej kolejności zawitaliśmy do pałacu zwanego lokalnie zomkiem w Czernicy, zbudowanym w stylu neogotyckim na planie prostokąta z dwoma ośmiobocznymi wieżami po bokach.

Dzięki uprzejmości pani Kasi, która związana jest z tutejszym Zameczkiem, mogliśmy się wiele dowiedzieć o historii tego obiektu oraz jego właścicielu baronie Hugo von Roth.

Ów baron właściciel czernickich dóbr był człowiekiem nietuzinkowym i bardzo aktywnym. Miał ośmioro dzieci z pokojówką do której słabość z czasem mu przeszła, a zakochał się w młodziutkiej Albinie Adamietz siostrze zarządcy swego majątku, którą poślubił i miał z nią czworo dzieci. Pomiędzy Albiną a baronem była spora różnica lat. W czernickim Zameczku zobaczyliśmy interesujace wnętrza oraz wiernie zachowaną salę myśliwską z renesansowym piecem kaflowym i dużym lustrem. Ciekawie prezentuje sie wnętrze kawiarni Rothówka z pomieszczeniem w wieży, w którym baron doczekał końca swoich dni.

Zwiedzanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i podziękowaniami dla pani przewodnik za przekazanie nam dużej dawki historii o baronie i jego pałacu.

Kolejnym przystankiem na niedzielnym szlaku był pałac w Rzuchowie, którego zwiedzanie można było prowadzić tylko i wyłącznie z zewnątrz, gdyż obiekt ten jest od dłuższego czasu w remoncie. Pałac zbudowano w latach 80-tych XIX wieku w stylu eklektycznym. Wzniesiony na planie prostokąta, posiada trzy kondygnacje, w tym użytkowe poddasze. W jednym z narożników zbudowana jest okrągła wieża.