11-17.09.2017 Wiślana Trasa Rowerowa

W dniach od 11 do 17 września trzech turystów kolarzy „Sokoła” (Jacek, Antoni i Tadeusz) wybrało się na jeden z odcinków Ogólnopolskiej Kolarskiej Odznaki PTTK – Wiślana Trasa Rowerowa.

Tygodniową podróż rowerową wzdłuż królowej polskich rzek rozpoczęliśmy na stacji PKP Kraków Główny skąd ścieżkami rowerowymi dotarliśmy do Mogiły w dzielnicy Nowa Huta do opactwa cystersów. Podążając wzdłuż Wisły zwiedzaliśmy historyczne miejsca i miejscowości, zabytki świeckie i sakralne oraz muzea. Były między innymi: zamki w Niepołomicach, Baranowie Sandomierskim, Sandomierzu, Czersku, Warszawie, zabytkowe kościoły w Hebdowie, Przemykowie, Nowym Korczynie, Zawichoście, Gołębiu, muzea: drogownictwa w Szczucinie, nietypowych rowerów w Gołębiu, sił powietrznych w Dęblinie.

Niewątpliwie ciekawą atrakcja było obserwowanie przyrody i krajobrazu Doliny Wisły. W jej nurcie występują liczne piaszczyste wysepki, brzegi oraz wyspy porośnięte różnorodną roślinnością, w której bytuje wiele gatunków ptaków.

Podróż zakończyliśmy w Warszawie po zwiedzeniu Łazienek Królewskich i Starego Miasta na dworcu PKP Warszawa Wschodnia. Odbywała się przy sprzyjającej pogodzie w odróżnieniu do prognozowanej.