8-15.09.2018 Kietrz-Zgorzelec

W dniach 8-15 września br., trzej Sokoły w składzie Jacek, Antoni i Tadeusz – wyruszyliśmy na trasę pierwszego etapu Dużego „Rajdu kolarskiego PTTK dookoła Polski”.

Trasę zaplanowaliśmy i rozpoczęli zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, na zachód, począwszy od miejscowości zamieszkania tj. Rybnika, przemierzając drogi Płaskowyżu Głubczyckiego, Sudetów i Pogórza Zachodniosudeckiego, kończąc w Zgorzelcu.

Pierwszego dnia docieramy do Prudnika jadąc przez Kietrz, Baborów, Głogówek, drugiego przez Głuchołazy, Nysę, Koperniki – miejscowość związaną z rodziną Mikołaja Kopernika, Otmuchów do Paczkowa.

Kolejny dzień rozpoczynamy jazdą z Paczkowa do Złotego Stoku, od którego zaczynamy trzydniową jazdę po górach wokół Kotliny Kłodzkiej, gdzie do pokonania mamy dość długie podjazdy do kilku przełęczy: Przełęcz Jaworowa (705 m.n.p.m) w Górach Złotych, Przełęcz Puchaczówka (864 m.n.p.m) w Masywie Śnieżnika, Przełęcz Spalona (815 m.n.p.m) w rejonie schroniska PTTK Jagodna w Górach Bystrzyckich i Przełęcz Polskie Wrota (660 m.n.p.m) położoną pomiędzy Pogórzem Orlickim a Górami Orlickimi.

Jadąc przez Park Narodowy Gór Stołowych Drogą Stu Zakrętów, po dojechaniu do Lisiej Przełęczy (790 m.n.p.m.), zjeżdżamy do Karłowa i dalej do Radkowa licznymi malowniczymi zakrętami z pięknymi widokami piaskowców o różnych formach skalnych. Zjazd tą trasą należał do najbardziej urokliwych podczas całej naszej podróży. Do Wambierzyc jedziemy malowniczą asfaltową ścieżką, wzdłuż której rozlokowane są liczne kapliczki i rzeźby świętych. Przez Ścinawkę Górną, Nową Rudę docieramy do Głuszycy, skąd następnego dnia przez Rybnicę Leśną, Mieroszów do Krzeszowa, gdzie znajduje się Pomnik Historii – pocysterski zespół klasztorny, obecnie klasztor benedyktynek z bazyliką mniejszą p.w Wniebowzięcia NMP. Opuszczając Krzeszów jedziemy do Kamiennej Góry a następnie przez Przełęcz Kowarską (727 m.n.p.m.) do Kowar.

Ostatnie dwa dni wyprawy trasa prowadziła przez Karpacz, Jelenią Górę, Sobieszów, Piechowice do Szklarskiej Poręby, następnie Świeradów Zdrój, Mirsk, Leśna, Włosień, Studniska Dolne do Zgorzelca, gdzie kończymy nasz pierwszy etap Rajdu dookoła Polski.

Podczas Rajdu zawitaliśmy do kilkunastu miejscowości o bogatej historii i zabytkach, pięknych ratuszach, starówkach, parkach krajobrazowych i zdrojowych (Głogówek, Prudnik, Nysa, Paczków, Lądek Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, Nowa Ruda, Kamienna Góra, Kowary, Jelenia Góra, Czocha). Każdego dnia podziwialiśmy piękno naszej polskiej przyrody.