12.06.2016 Śladami Ofiar Górniczego Stanu

W niedzielę 12 czerwca br. KTK „SOKÓŁ” Radlin zorganizował kolejny rajd śladami miejsc pamięci Ofiar Górniczego Stanu. Rajd odbywał się na terenie Piekar Śląskich oraz Radzionkowa. Trasę 51 kilometrów przemierzało 13 rowerzystów (w tym 10 SOKOŁÓW oraz gościnnie z Siemianowic Śl. Rudy Śl. i Bytomia.

 

zdj1zdj2

Zdjęcia Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSSR w 1945 r. w Radzionkowie

Foto: Sławomir gac
Foto: Sławomir Gac
Foto: Sławomir Gac
Foto: Sławomir Gac
Foto: Sławomir Gac
Foto: Sławomir Gac

 

Głównym obiektem na trasie rajdu było w Radzionkowie muzeum „Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku”. Kolejnym tematem rajdu były obiekty fortyfikacji województwa śląskiego. Na terenie poszczególnych dzielnic Piekar Śląskich znajduje się kilkadziesiąt obiektów fortyfikacyjnych. W trakcie rajdu byliśmy przy kilkunastu schronach bojowych z tego dwa zwiedziliśmy jako izby pamięci. W Piekarach zdobyliśmy Wzgórze Wyzwolenia a tam już pieszo Kopiec Wyzwolenia, odwiedziliśmy bazylikę NMP i św. Bartłomieja z Kalwarią i kaplicą św. Barbary. Była również przygoda przyrodnicza. Odwiedzono w Bytomiu Blachówce pokonując trasę ścieżki edukacyjnej las segiedzki z rezerwatem leśnym „Segiet” oraz stanowisko dokumentacyjne „Kamieniołom Blachówka”. Bogata w ciekawe obiekty historyczne i przyrodnicze wycieczka przy sprzyjającej pogodzie była dla uczestników wielką przygodą.

Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu za udział i zdyscyplinowanie. Dziękuję wszystkim osobom pomagającym w organizacji i przeprowadzeniu tego rajdu czyli opiekunom zwiedzanych schronów bojowych (w Domu Strzelca – Piekary Śl. Kamień, Izba Muzealna schron nr 52 „Wesoła”), personelowi muzeum deportacji w Radzionkowie, księżom w poszczególnych odwiedzanych parafiach a szczególnie kierowcom udostępnionych samochodów. Bez pomocy wspomnianych osób niemożliwe byłoby tak sprawne i w 100% zrealizowane założenia rajdu.

Zapraszam do udziału w kolejnych naszych rajdach.

Komandor rajdu – instruktor krajoznawstwa regionu Jerzy Gawliczek