20-27.09.2019 Malbork-Suwałki

Trzeci etap Dużego „Rajdu kolarskiego PTTK dookoła Polski” na odcinku od Malborka do Suwałk kontynuowaliśmy w identycznym składzie jak poprzednio, tj. Jacek, Antoni i Tadeusz.

Przemierzaliśmy północno-wschodnią Polskę od Żuław poprzez Warmię, Mazury na Suwalszczyznę. Zróżnicowana rzeźba terenu obfitowała w niezliczoną ilość pięknych krajobrazów, zabytków architektury i przyrody, łąk i pasących się na nich krów. Na niebie obserwowaliśmy kluczem odlatujące na zimę ptaki.

W Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej w miejscowości Kadyny natrafiliśmy na aleję dębów, pomników przyrody z prawdopodobnie najgrubszym (blisko 10m obwodu) i jednym z najstarszych (ponad 700 lat) w Polsce dębem, który nosi imię Jana Bażyńskiego. W Bisztynku zobaczyliśmy pomnik przyrody głaz narzutowy „Diabelski Kamień”, jeden z największych na Warmii i Mazurach (wysokość 3m, obwód 28m). Miejscowości z licznymi zabytkami architektury świeckiej i sakralnej zobaczyliśmy mi. we Fromborku, Ornecie, Lidzbarku Warmińskim, Stoczku Klasztornym, Reszlu, Świętej Lipce i Kętrzynie. Zawitaliśmy do Wilczego Szańca w Gierłoży, do głównej kwatery Wodza III Rzeszy (1941-1944), z której Hitler mógł dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR oraz do kompleksu bunkrów byłej kwatery głównej niemieckich wojsk lądowych z lat 1941 – 1944 w Mamerkach, niedaleko Węgorzewa.Jadąc z Gołdapi do Żytkiejmy we wsi Błąkały odbiliśmy do Stańczyk by zobaczyć dwa zabytkowe wiadukty nieczynnej linii kolejowej, które należą do najwyższych w Polsce, swym wyglądem nawiązują do rzymskich akweduktów. Zobaczyliśmy także uznaną za pomnik przyrody malowniczą aleję jarząbów szwedzkich między Błąkałami a Stańczykami posadzoną na początku XX w. Ciekawym miejscem na trasie naszego Rajdu był trójstyk granic „Wisztyniec”, gdzie zbiegają się granice Polski, Rosji i Litwy. W jego rejonie przekroczyliśmy granicę województwa Warmińsko-Mazurskiego z Podlaskim i znaleźliśmy się na przepięknej Suwalszczyźnie. Sprzyjająca pogoda pozwoliła w stu procentach zrealizować założone plany trasy Rajdu.