Dla uczczenia pamięci ofiar tragicznego marszu więźniów w czasie ich ewakuacji z byłego obozu KL Auschwitz, jego podobozów oraz innych obozów w styczniu 1945 roku odbył się już po raz ósmy Marsz Pamięci jednym z głównych szlaków tej śmiercionośnej akcji.
Marsz Pamięci organizowany jest ze społecznej inicjatywy i prowadzony przez jego pomysłodawcę Jana Stolarza przy współdziałaniu kolegów z oddziału PTTK Radlin oraz innych znajomych a także władz poszczególnych miejscowości – Miedźna, Studzionka, Pawłowice, Bzie Zameckie, Jastrzębie Zdrój, Mszana Wodzisław Śląski.
VIII Marsz Pamięci odbył się w dniach 17 ÷ 20 stycznia 2019 roku.
Całą 83 kilometrową trasę przeszło 9 uczestników. Na poszczególnych etapach w marszu uczestniczyło od kilkunastu do ponad 200 osób (w Pawłowicach). Uczestniczyli w Marszu Pamięci seniorzy, kombatanci, zwykli mieszkańcy, młodzież szkolna z nauczycielami i dzieci, władze miast, gmin, sołectw i powiatów.
W trakcie marszu miały miejsce spotkania z uczniami w szkole w Miedźnej, w Zespole Szkół nr 2 w Jastrzębiu Zdroju i w świetlicy OSP w Mszanej. W Miedźnej, w Pawłowicach oraz w Wodzisławiu Śląskim uroczystości przy miejscach pamięci były połączone z uroczystościami gminnymi / miejskimi. Na wodzisławskim rynku miało miejsce spotkanie z artystą malarzem twórcą obrazu o tematyce Marszu Śmierci 1945 i przekazanie tego obrazu do miejscowego muzeum. VIII Marsz Pamięci zakończył się w niedzielę 20 stycznia na wodzisławskim dworcu kolejowym – ostatnim punkcie Marszu Śmierci 1945 skąd więźniowie w otwartych wagonach (węglarkach) wywożeni byli na Zachód.
Ci, którzy nie pamiętają przeszłości
– skazani są na jej powtarzanie !!!
George Santavana
Pamiętajmy więc – aby nigdy już nie miały miejsca takie wydarzenia !!!
Przy bramie obozu KL Auschwitz.
Przy pomniku na terenie podobozu w Jawiszowicach.
Spotkanie z młodzieżą w Zespole Szkół w Miedźnej.
Na cmentarzu w Miedźnej przy mogile ofiar Marszu Śmierci 1945 r.
Na mogile ofiar w Miedźnej znicz i kwiaty składają uczestnicy Marszu Pamięci.
Kolumna Marszu Pamięci na trasie z Pawłowic do Jastrzębia Zdroju.
Spotkanie z młodzieżą w Zespole Szkół nr 2 w Jastrzębiu Zdroju.
Przy pomniku w Jastrzębiu Zdroju Górnym.
Na cmentarzu w Mszanej przy mogile ofiar Marszu Śmierci 1945 r.
Pożegnanie z młodzieżą szkolną z Mszany na granicy z Wodzisławiem Śl.
Przy pomniku i mogile ofiar Marszu Śmierci 1945 w Wodzisławiu Śl. na Górze Piaskowej.
Na dworcu kolejowym Wodzisław Śląski – ostatnim pieszym odcinku Marszu Śmierci 1945.