5.08.2018 Kokoszyce-Pogrzebień

Druga w tym roku wycieczka rowerowa „Szlakiem zamków i pałaców” odbyła się do Kokoszyc, dzielnicy Wodzisławia Śląskiego i Pogrzebienia w gm. Kornowac.

W Kokoszycach zobaczyliśmy pałac zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym znajdujący się w rozległym parku krajobrazowym. Składa się on z trzech wyraźnie wyodrębnionych części stanowiących trzy etapy jego budowy (1822, 1893, 1919-20). Po ostatnim remoncie, który zakończony został w 2006r. prezentuje się bardzo okazale. Od dziewięćdziesięciu lat znajduje się w nim Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej.

W Pogrzebieniu zawitaliśmy do Sióstr Salezianek, których klasztor od ponad siedemdziesięciu lat mieści się w zabytkowym neorenesansowym pałacu. Bardzo miło zostaliśmy przywitani przez siostry, których przełożona oprowadzając nas po obiekcie opowiedziała nam krótką historię o pałacu, jego właścicielach, oraz jak i kiedy się w nim znalazły. Po wejściu do budynku na plan pierwszy rzuciły się cenne marmurowe schody, które prowadzą na pierwsze piętro. Zbudowane zostały w latach 1885-87, kiedy to ówczesny właściciel obiektu Artur von Baildon postanowił dobudować jedno piętro. Od tam tego czasu wygląd pałacu jest nie zmieniony.

Podczas zwiedzania zobaczyliśmy pokój, w którym ostatnie lata swojego życia spędziła wyniesiona na ołtarze Czcigodna Służebnica Boża Laura Meozzi. Pochodziła z Włoch i była pierwszą przełożoną prowincjonalną Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (Salezjanek) w Polsce.

Zwiedzanie i pobyt w pałacu zakończyliśmy uzupełnieniem płynów pysznym sokiem z wodą przygotowanym przez siostry, za który bardzo dziękujemy.