28.04-7.05.2018 Wiślana Trasa Rowerowa

Ostatni odcinek Ogólnopolskiej Kolarskiej Odznaki PTTK – Wiślana Trasa Rowerowa, na trasie Warszawa -Gdańsk realizowaliśmy w składzie Jacek, Antoni i Tadeusz.

Rowerową podróż rozpoczęliśmy ze stacji PKP Warszawa Wschodnia skąd udaliśmy się do Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze, a następnie na Stare Miasto do Zamku Królewskiego.

Jadąc szlakiem Wisły gościliśmy w różnych ciekawych miastach i miejscowościach o bogatej przeszłości historycznej z licznymi zabytkami oraz walorami krajoznawczo-przyrodniczymi.

Kolejno były: Twierdza Modlin z przepięknym widokiem na Wisłę z ujściem Narwi, Płock z Wzgórzem Tumskim, gdzie w XI I XII wieku była siedziba władców Polski, Toruń z zespołem staromiejskim, nie zniszczonym podczas dwóch ostatnich wojen. Zachował się prawie nie zmieniony średniowieczny układ urbanistyczny miasta z gotyckimi kościołami, ratuszem staromiejskim, murami obronnymi i kamienicami, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podróżując doliną Dolnej Wisły zawitaliśmy do zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku, zamków pokrzyżackich w Toruniu, Świeciu, Kwidzynie i Gniewie. Nie lada atrakcją było zwiedzenie Chełmna , gdzie bardzo dobrze zachował się średniowieczny układ przestrzenny z murami obronnymi, basztami, gotyckimi budowlami sakralnymi oraz renesansowym ratuszem i licznymi zabytkowymi kamienicami.

Na wiślanym szlaku dotarliśmy do Muzeum Wisły w Tczewie, w którym przedstawiono najstarsze wiadomości o Wiśle, przyrodzie nadwiślańskiej, roli jaką sprawowała w dawnej Polsce, oraz w jaki spsób wykorzystywano ją i zagspodarowywano na przestrzeni wieków, a także żegludze wiślanej od czasów najdawniejszych do współczesnych.

Po dotarciu do Gdańska, Wiślaną Trasę Rowerową zakończyliśmy w Twierdzy Wisłoujście i na Westerplatte, a po dotarciu do centrum zwiedziliśmy kolejne obiekty krajoznawcze i zabytki.
W drodze na dworzec kolejowy PKP Gdynia Główna, odwiedziliśmy zespół pocystersko-katedralny w Gdańsku – Oliwie i historyczny układ urbanstyczny śródmieścia Gdyni.