18-21.01.2018 VII Marsz Pamięci

VII Marsz Pamięci

w 73 rocznicę „Marszu Śmierci”

 

W dniach 18 do 21 stycznia 2018 roku (od czwartku do niedzieli) odbędzie się pieszy „Marsz Pamięci” w 73 rocznicę „Marszu Śmierci” KL Auschwitz Birkenau – Loslau (Oświęcim – Wodzisław Śląski).

Organizatorem VII-go Marszu Pamięci jest Komisja Krajoznawcza oraz Komisja Turystyki Pieszej Oddziału PTTK Radlin a prowadzącym marsz będzie jego pomysłodawca kolega Jan Stolarz. Uczestniczyć w Marszu Pamięci może każdy chętny. Dojazd do Oświęcimia we własnym zakresie. Zbiórka w czwartek 18 stycznia b.r. o godzinie 1030 na parkingu przy wejściu na teren Muzeum Auschwitz.

Marsz przebiegał będzie następująco:

1-szy dzień – czwartek 18.01.2018r.

Wymarsz z przed obozowej bramy „ARBEIT MACHT FREI” trasą „Marszu Śmierci” w styczniu 1945 roku przez Brzeszcze, Jawiszowice do Miedźnej.

Nocleg w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Miedźnej – na sali gimnastycznej. Należy zabrać ze sobą śpiwory.

2-gi dzień – piątek 19.01.2018r.

Udział w mszy świętej (dla chętnych) w pobliskim drewnianym kościele. Po mszy przemarsz na cmentarz do pomnika i mogiły ofiar Marszu Śmierci. Przemarsz przez Ćwiklice, Pszczynę, Porębę, Brzeźce do Studzionki.

Noclegi w prywatnych posesjach parafian Studzionki.

3-ci dzień – sobota 20.01.2018r.

Udział w mszy świętej (dla chętnych) w intencji ofiar Marszu Śmierci oraz w intencji uczestników Marszu Pamięci. Po mszy przejście do pomnika i mogiły zbiorowej ofiar Marszu Śmierci na przykościelnym cmentarzu. Przemarsz do Pawłowic. Udział w gminnej uroczystości 73 rocznicy Marszu Śmierci z dojściem do pomnika i mogiły zbiorowej na cmentarzu. Przemarsz kolumną do granicy gminy Pawłowice i miasta Jastrzębie Zdrój. Dalsze przejście do Bzia Zameckiego na cmentarz do mogiły zbiorowej ofiar Marszu Śmierci. Dalszy przemarsz do Jastrzębia Górnego ku kościele św. Katarzyny i mogiły zbiorowej ofiar Marszu Śmierci. Przejście do Jastrzębia Zdroju – osiedle Przyjaźni. Nocleg w Szkole Sportowej.

4-ty dzień – niedziela 21.01.2018r.

Przejście do Parku Zdrojowego w Jastrzębiu Zdroju do pomnika ku czci ofiar Marszu Śmierci. Przemarsz do Mszany na cmentarz do pomnika i mogiły zbiorowej ofiar Marszu Śmierci.

Przemarsz do Wodzisławia Śląskiego do mogiły zbiorowej na cmentarzu w dzielnicy Wilchwy a następnie przejście na Górę Piaskową do pomnika i mogiły zbiorowej (przy ulicy Ofiar Oświęcimskich). Przejście do Centrum na ulicę Michalskiego ku tablicy pamiątkowej ku czci ofiar Marszu Śmierci. Przejście do stacji kolejowej w Wodzisławiu Śląskim gdzie nastąpi zakończenie VII-go Marszu Pamięci.

W trakcie przemarszu przez poszczególne miejscowości mogą mieć miejsce spotkania okolicznościowe z władzami miast i gmin, z mieszkańcami i uczniami tych miejscowości.

Uczestnictwo w Marszu Pamięci odbywać się będzie na zasadzie pełnej dobrowolności. Przemarsz odbywał się będzie przy normalnym ruchu ulicznym z zachowaniem przepisów ruchu drogowego dotyczących pieszego.