18-21.01.2018 VII Marsz Pamięci

Miesiąc styczeń 2018 roku to 73 rocznica tragicznego w skutkach ewakuacyjnego przemarszu kolumn więźniów likwidowanego obozu KL Auschwitz . W dniach 18 ÷ 21 stycznia 1945 roku wyprowadzano z likwidowanego na szybko obozu KL Auschwitz – Birkenau oraz jego wielu podobozów kilkadziesiąt tysięcy więźniów. Ewakuacja odbywała się w pieszych kolumnach ewakuacyjnych do stacji kolejowych w różnych miejscowościach.

Jedną z takich stacji był dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śląskim dokąd prowadzono więźniów dwoma trasami z Oświęcimia:

– przez Brzeszcze, Pszczynę, Studzionkę, Pawłowice, Jastrzębie Zdrój, Mszanę,

– przez Brzeszcze, Pszczynę, Żory, Świerklany, Marklowice.

Po ewakuacji na każdej z tych tras pozostało wiele mogił zbiorowych oraz indywidualnych na cmentarzach oraz na poboczach dróg. Mróz oraz wycieńczenie i głód a również zabijanie przez konwojujących esesmanów powodowały, że na trasach tych marszy życie straciło kilkaset osób.

Marsze te szybko określone zostały jako „marsze śmierci”.

Dla uczczenia poległych w tych marszach, dla oddania im należnego hołdu a także dla zachowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach członkowie Komisji Krajoznawczej oraz Komisji Turystyki Pieszej Oddziału PTTK Radlin z inicjatywy Jana Stolarza już po raz siódmy przeszli pieszo w dniach od 17 do 21 stycznia b.r. w tak zwanym „Marszu Pamięci” trasę z Oświęcimia przez Brzeszcze, Jawiszowice, Pszczynę, Porębę, Brzeźdźce, Studzionkę, Pawłowice, Bzie Zameckie, Jastrzębie Górne i Zdrój, Mszanę, Wilchwy do Wodzisławia Śląskiego. Pokonując około 80 km (z dojściami do mogił na cmentarzach) przybyli do 21 miejsc pamięci (mogiły zbiorowe, mogiły indywidualne, pomniki i tablice).

Marsz tegoroczny uzupełniany był wielokrotnie spotkaniami z uczniami w Zespole Szkół im. Powstańców Śląskich w Miedźnej i na spotkaniach w kilku świetlicach. Uczestniczono w gminnych uroczystościach rocznicowych w Miedźnej, w Pawłowicach i w Mszanej a także w mszy świętej w kościele WNMP w Studzionce w intencji poległych w Marszu Śmierci oraz w intencji uczestników Marszu Pamięci.

W tegorocznym VII już Marszu Pamięci uczestniczyło od 14 osób na całej trasie (7 członków naszego Oddziału PTTK Radlin, 2 osoby z Oddziału PTTK Wodzisław, 2 osoby z Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nauczyciele) do około 200 osób na trasie z Pawłowic do granicy Pniówek – Bzie. Byli w marszu obecni na pewnych odcinkach uczniowie wielu szkół z nauczycielami, władze miast i gmin w tym Prezydent Wodzisławia Śląskiego – Mieczysław Kieca, Prezydent Jastrzębia Zdrój Anna Hetman, dyrektorzy Ośrodków Kultury w Pawłowicach i w Wodzisławiu Śląskim, radni gminni, miejscy i powiatowi Wodzisławia Śląskiego, Jastrzębia Zdrój, Pawłowic i Pszczyny.

Należy wyrazić wielkie podziękowanie i szacunek wszystkim władzom samorządowym, organizacjom, dyrekcjom szkół w Miedźnej i w Jastrzębiu Zdroju, nauczycielom i ich uczniom, pocztom sztandarowym, proboszczom parafii w Studzionce i w Porębie a przede wszystkim mieszkańcom Studzionki (którzy przyjęli uczestników Marszu Pamięci do swoich domów na nocleg) za wszystko co uczyniono dla uczestników VII Marszu Pamięci aby można było ten marsz kontynuować bezpiecznie i ku pamięci. Dziękujemy za złożone kwiaty, zapalone znicze oraz za modlitwę w intencji poległych w Marszu Śmierci.

Dziękujemy za zaproszenia do zobaczenia na trasie przyszłorocznego Marszu Pamięci.

Organizatorzy

Oświęcim. Brama obozowa “Arbeit Macht Frei”.

Jawiszowice. Pomnik byłej filii obozu KL Auschwitz.

Miedźna. Spotkanie z młodzieżą szkolną.

Miedźna.  Mogiła zbiorowa ofiar Marszu Śmierci.

Pszczyna. Mogiła zbiorowa ofiar Marszu Śmierci.

Studzionka. Mogiła zbiorowa ofiar Marszu Śmierci.

Studzionka. Po mszy św. z mieszkańcami Studzionki

Pawłowice. Mogiła zbiorowa ofiar Marszu Śmierci.

Jastrzębie Zdrój Bzie i Pawłowice Pniówek

Jastrzębie Górne. Mogiła zbiorowa of. Marszu Śmierci.

Jastrzębie Zdrój. Pomnik ofiar Marszu Śmierci.

Na trasie VII Marszu Pamięci

Mszana. Mogiła zbiorowa ofiar Marszu Śmierci.

Wodzisław Śląski. Na Górze Piaskowej

Wodzisław Śląski. Na dworcu kolejowym