25.06.2017 Kalwaria Pszowska

W niedzielne przedpołudnie wybraliśmy się do Zespołu Sakralnego Kalwarii Pszowskiej, należącego do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego w 2004r.

Zespół składa się z czternastu murowanych kaplic, poświeconych poszczególnym stacjom Drogi Krzyżowej Jezusa Chrystusa. Stację XII stanowią trzy wysokie, drewniane krzyże z figurą Chrystusa na środkowym, natomiast kaplica ostatniej XV stacji aktualnie pełni rolę kościoła pw. Zmartwywstania Pańskiego w Kalwarii Pszowskiej.

Pogoda dopisała, więc na miejscu zbiórki pojawiła sie spora grupa “Sokołów”, wśród których byli dwaj mali adepci turystyki rowerowej i krajoznawstwa, Martyna i Piotruś.

Na Kalwarię docieramy od ul. Chrószcza i ul. Kusocińskiego, gdzie znajdują się dwie pierwsze kaplice (stacja I i II), od których rozpoczynamy zwiedzanie. Ponieważ kapliczki ogrodzone są płotem żelaznym z furtką zamniętą na kłódkę, więc nie było możliwości zobaczenia ich od wewnątrz, gdzie znajdują się ołtarze z figurami przedstawiajacymi sceny z męki Chrystusa w drodze na Golgotę. Figury można było zobaczyć na zdjęciach zawieszonych na ogrodzeniu przy wejściu do kaplic.

Piesze kontynuowanie zwiedzania prowadzimy szutrowymi alejkami pośród gęsto zadrzewionego terenu, po zboczach wzniesień i pagórków, na których zabudowane są pozostałe kaplice. Każda z nich posiada własny i niepowtarzalny wygląd, architekturę, większość z nich nawiązuje do stylu neobarokowego poprzez wklęsło-wypukłe szczyty, ich półokragłe zwięczenia i wygięte spływy, kopulaste dachy i inne cechy charakterystyczne dla tego stylu. Zbudowane są przeważnie na rzucie prostokąta oraz kwadratu i ośmioboku (2 kaplice). Końcowy punkt zwiedzania osiągneliśmy po dotarciu do ostatniej, największej kaplicy, czyli obecnego kościoła pw. Zmartwywstania Pańskiego na ul.Kalwaryjskiej.

 Tekst i foto: Jacek Antonowicz