20-21.05.2017 Wałbrzych-Nowa Ruda

W dniach 20 i 21 maja (sobota i niedziela) odbyła się dwudniowa wycieczka samochodowo – rowerowa w rejon Dolnego Śląska. Nocą z piątku na sobotę 12 rowerzystów SOKOŁA oraz jeden z Siemianowic Śląskich udało się samochodami do Wałbrzycha by następnie na rowerach dotrzeć do tamtejszych miejsc pamięci ofiar górniczego stanu.

Przy pomnikach, obeliskach, tablicach pamięci i mogiłach górników poległych w wałbrzyskich i noworudzkich kopalniach zapalano znicze, uczczono pamięć poległych modlitwą i chwilą ciszy.

W sobotę, głównym celem wyprawy było pokonanie drogi krzyżowej górniczego trudu z Boguszowa Gorce na szczyt Chełmca. Trudną trasę tej drogi krzyżowej pokonała dzielnie cała grupa. Nieistotne, że niektórzy pokonywali najtrudniejsze odcinki trasy obok rowerów, ale wszyscy dotarliśmy do 14-tej stacji drogi krzyżowej i do krzyża milenijnego na szczycie Chełmca.

W sobotę naszej grupie towarzyszyli dwaj rowerzyści z Wałbrzycha. Ich obecność wzbogaciła atrakcyjność całodziennego przejazdu. A było poza miejscami pamięci wiele turystycznych ciekawostek. Były obiekty do odznaki „Polskie NAJ” – kamienny most gotycki czyli most św. Jana w Kłodzku, najdłuższy tunel kolejowy pod Małym Wołowcem w Górach Wałbrzyskich. Było Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” czyli największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce na terenie dawnej kopalni „Thorez”. Były ciekawostki przyrodnicze, np. Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, najgłębszy wąwóz wędrowny „Wąwóz Książ nad Pełcznicą” i kilka innych jeszcze obiektów. Prawie dziesięciogodzinny spacer rowerowy upłynął w miłej i pogodnej (dosłownie) atmosferze. Nawet dwie tak zwane „pany” nie zepsuły tego nastroju.

Drugi dzień wycieczki czyli niedzielę spędzono na terenie Nowej Rudy i okolic. Głównym punktem była obecność w Muzeum Górnictwa Podziemna Trasa turystyczna. Tam w wyrobisku podziemnym na podszybiu szybu Piast I przy tablicy upamiętniającej poległych górników w kopalni Nowa Ruda Pole Piast zapalono znicze i oddano hołd ofiarom górniczych tragedii. Wręczono odznakę „Śladami Ofiar Górniczego Stanu” w stopniu honorowym dla tej placówki. Następnie odwiedzono pozostałe miejsca pamięci ofiar górnictwa noworudzkiego w Ludwikowicach Kłodzkich, w Jugowie, Drogosławiu i w Nowej Rudzie.

Również ten niedzielny dzień był bogaty w atrakcje turystyczne. Odwiedzono Muzeum Techniki Militarnej w Ludwikowicach Kłodzkich, Park Krajobrazowy Gór Sowich oraz inne obiekty.

W drodze powrotnej były jeszcze bazyliki w Bardo, w Ziębicach i w Nysie. Po wyczerpującym dniu, jednak z uśmiechem, w późnych godzinach wieczornych zakończyliśmy ten dwudniowy maraton turystyczny. Sprzyjająca pogoda i dobry nastrój całej grupy pozwolił na zrealizowanie w 100% założeń programowych wycieczki oraz na jeszcze więcej.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom tej wycieczki za wyjątkowe zdyscyplinowanie, za bezpieczną jazdę w trudnych warunkach miejskich i terenowych. Kierowcom udostępniającym swoje samochody wielki szacunek i podziękowanie za wszystko co uczynili dla realizacji tej wycieczki.

Relację opracował organizator i prowadzący wycieczkę – Jerzy Gawliczek

Pierwszy pomnik na trasie – Wałbrzych

Wałbrzych

Wałbrzych

Boguszów Gorce

Ostatnia stacja drogi górniczego trudu

Szczyt Góry Chełmiec (851 m n.p.m.)

Awaria Szczawno Zdrój

Palmiarnia Wałbrzych Lubiechów

Przed wejściem do kopalni Nowa Ruda

Kopalnia Nowa Ruda

Jugów cmentarz parafialny

Jugów przy kościele Św. Barbary

Nowa Ruda cmentarz