1.08.2020 Ruda Śląska

W sobotę 1 sierpnia 2020 roku odbył się kolejny już rajd z cyklu „Patronackie Kolonie i Osiedla Robotnicze Śląska”. Tym razem 16-tu rowerzystów i rowerzystek z SOKOŁA Radlin zwiedziło 21 kolonii patronackich kolonii i osiedli robotniczych na terenie dzielnic Rudy Śląskiej. Trasa rowerowa rajdu prowadziła z dzielnicy Wirek przez Nowy Bytom, Chebzie, Godulę Orzegów, Rudę, Rudę Południową z powrotem do Wirka. Zwiedzono kilka bardzo ciekawych kolonii, m.in. kolonię „Werdon” i „Ficinus” w Wirku, kolonię przy ul. Wojska Polskiego, kolonię „Neubau” i „Parkową” oraz „Kaufhaus” w Nowym Bytomiu. Zwiedzono kolonię „Morgenroth” i „Przedtorze w Chebziu, osiedle „Hofrichtera” i trz kolonie w Goduli, trzy kolonie w Orzegowie, pięć kolonii w Rudzie – w tym kolonię „Staszic” łącznie z zabytkowym kościołem p.w. Matki Bożej Różańcowej z udziałem księdza proboszcza, gdzie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe suweniry. Ciekawostką była wizyta  przy jedynym na Śląsku zabytkowym piekaroku spełniającym nadal swą funkcję.

Zachowując w czasie trwającej pandemii odpowiednie warunki sanitarne udało się przy pięknej pogodzie i zdyscyplinowaniu uczestników zrealizować w 100 %  zaplanowaną trasę i obiekty.

Dziękuję uczestnikom za wyrozumiałość a kierowcom samochodów za dojazd do Rudy Śląskiej i powrót.

Prowadzący rajd – Jerzy Gawliczek

Czytaj więcej

Planowana wycieczka 8.08 do Orlovej

Przed wyjazdem na trasę w ramach zadania doraźnego “zaliczymy” Oddział PTTK w Wodzisławiu Śląskim.

W trakcie samej wycieczki do Czech zainteresowane osoby będą mogły zwiedzać obiekty na odznakę “Śladami ofiar górniczego stanu” w Czechach. Zgodnie z regulaminem, na najwyższy, honorowy stopień odznaki należy zdobyć co najmniej 20 punktów za granicami kraju. Jeżeli wszystko w czasie wycieczki pójdzie zgodnie z planem, to będzie można zdobyć nawet 51 punktów na odznakę na terenie Czech. Będą to obiekty w Orlovej oraz Karvina Doly – należy pamiętać, że w tym miejscu w 1894 w ogromnej katastrofie górniczej zginęło aż 235 osób.

Czytaj więcej

26.07.2020 Pszczyna

W niedzielę 26 lipca o godz. 7-mej na starcie wycieczki stawiła się grupa sokołów by ruszyć na rowerach na zaplanowany wyjazd do Pszczyny.Pogoda od samego rana dopisywała więc nastroje też dopisywały. Dwóch naszych kolegów dołączyło w Żorach by już razem wjechać na Pszczyński rynek. Tam powitaliśmy uroczyście w naszym Oddziele PTTK nową członkinię koleżankę Bogusię wręczając jej legitymację. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia i zjedzeniu pysznych lodów udaliśmy się w drogę powrotną odwiedzając pałac bażanciarnia oraz dwa pomniki ofiar marszu śmierci.Ok godz 13-tej dotarliśmy do Radlina licznik wskazał 80 kl. Dziękuję wszystkim uczestnikom za bezpieczną jazdę.

Czytaj więcej

23.07.2020 Studzienka

Na dzień 23 lipca 2020r. zaplanowano rajd z Rybnika do Gliwic z dwoma obiektami zadania doraźnego,
niestety jeden z uczestników zrezygnował ze względów zdrowotnych, dlatego w związku z powyższym ustalono zmianę trasy…
Trzech SOKOŁÓW na trasie rajdu Rybnik – Chwałowice – Jankowice Rybnickie – Studzienka – Obszary.

Czytaj więcej

21.07.2020 Polder Buków

I znów ruszyliśmy w trasę, tym razem na celowniku Polder Buków. Pogoda była odpowiednia na taką wycieczkę. Znaczną część trasy jechaliśmy wałem powodziowym, i warto było, bo widoki były przeurocze. Fajnie pokręcić się po okolicy z zobaczyć coś czego wcześnie nie znaliśmy

(Polder Buków – sztuczny zbiornik przeciwpowodziowy na Odrze o pojemności ok. 53 mln m³. Położony na terenie trzech gmin – Gorzyce i Lubomia w powiecie wodzisławskim i Krzyżanowice w powiecie raciborskim. W czasie budowy obiektu zlikwidowano wieś Kamień nad Odrą w powiecie wodzisławskim)

Czytaj więcej

19.07.2020 Magdalenka

W dniu dzisiejszym tj. 19.07. 2020 grupa Sokołów wybrała się na wycieczkę do kaplicy św. Magdaleny w Goszycach. Pierwotnie miała to być pielgrzymka na coroczny odpust ale ze względu na panującą pandemię uroczystości odpustowe odbyły sie w kościele parafialnym w Sośnicowicach. W chwili przyjazdu byliśmy jedynymi “pątnikami”.

  Z Radlina wyjechało 6 kolarzy, ale po drodze dołączyło jeszcze 6 i w sumie było nas 12.

Po krótkim odpoczynku przy sprzyjającej pogodzie, zrobieniu pamiątkowego zdjęcia i krótkiej modlitwie przed obrazem św. Magdaleny ruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze sympatycy wież i platform widokowych odwiedzili platformę Spalony las.

Dziękuje wszystkim uczestnikom za zdyscyplinowanie bezpieczną jazdę.

    Prowadzący Antoni Warmuła.

Czytaj więcej