- Organizator rajdu: Komisja Turystyki Kolarskiej Oddziału PTTK Radlin przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rowerowym Bytom
- Data rajdu: 09 kwietnia 2016 roku.
- Trasa rajdu: Bytom Centrum oraz dzielnice Rozbark, Miechowice, Szombierki, Łagiewniki.
W sobotni deszczowy poranek, bo już przed godz. 600 ,dziesięciu Sokołów trzema samochodami z rowerami udało się do Bytomia aby tam przede wszystkim odwiedzić miejsca pamięci (mogiły i tablice) ofiar górniczego stanu a także inne obiekty.
O godz. 700 rozpoczęliśmy nasz rajd do którego dołączyła współorganizatorka rajdu ze Stowarzyszenia Rowerowego Bytom Barbara Bonk, rowerzyści klubu Catena Bytom, z Siemianowic oraz Rudy Śląskiej. Łącznie uczestniczyło w rajdzie 15 rowerzystów.
Pierwszym punktem była Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego SA gdzie spotkaliśmy się z Dyrektorem Technicznym Jerzym Krótki, złożyliśmy kwiaty oraz zapalono znicze przy pomniku trudu ratowniczego oraz tablicy pamięci z nazwiskami poległych ratowników górniczych w okresie powojennym w czasie pełnionej służby. Poznaliśmy historię ratownictwa górniczego, dyspozytornię oraz figurę św. Barbary.
Kolejne miejsca to: kościół św. Anny, kościół św. Jacka, mogiła i pomnik poległych górników na cmentarzu przy ul. Staffa, arboretum – Międzyszkolny Ogród Botaniczny, kościół św. Barbary, groby poległych górników oraz pomnik na cmentarzu przy ul. Kraszewskiego, obelisk z nazwiskami poległych górników na kopalni „Centrum” oraz kopalnianą stację ratownictwa górniczego. Do tego miejsca ze względu na ulewny deszcz trasę rajdu pokonywaliśmy samochodami. Tylko grupa bytomska kręciła wytrwale na rowerach. Zbawienna była propozycja kolegi Piotra Wicher z Cateny który zaoferował odwiedziny w klubie GKS Czarni Bytom gdzie mogliśmy zjeść posiłek i wypić zasponsorowaną gorącą kawę. Deszcz w międzyczasie zelżał, chwilami nawet zupełnie przestał padać, mogliśmy dalej kontynuować już rajd na rowerach w pełnym zestawieniu. Kolejno odwiedzaliśmy: w Miechowicach park i kaplicę św. Barbary na Górze Grytza, miejsca pamięci poległych górników na cmentarzach nowym i starym, kościół św. Krzyża, park Ludowy a w nim ruiny pałacu oraz piękny platan – pomnik przyrody Dalej pomnik przy ul. Racjonalizatorów, okolice tajemniczego szybu południowego zlikwidowanej kopalni Miechowice, kościół św. Małgorzaty na historycznym Wzgórzu Małgorzaty w Szombierkach, ostatnie fragmenty byłego cmentarza holerycznego, kościół św. J. Nepomucena oraz krzyż pokutny w Łagiewnikach, pomnik oraz kwaterę grobów poległych górników na cmentarzu w Łagiewnikach, tablice pamiątkowe na ulicy Gliwickiej związane z W. Korfantym, figurę św. Barbary przy kościele WNMP oraz piękny bytomski Rynek, pomnik w Parku Miejskim im. Kachla (obok UM). Tutaj zakończyliśmy nasz program rajdowy cudem wykonany aż w 110%. Pech spotkał tylko Ryśka z awarią łańcucha oraz Sławka który złapał „gumę”.Za wspaniałą atmosferę w grupie, za wytrwałość w pokonaniu niełatwej trasy przy fatalnej pogodzie i za pomoc w realizacji założonego programu dziękuję bardzo wszystkim razem i każdemu z osobna szczególnie kierowcom Bogdanowi, Sławkowi i Markowi za udostępnienie swoich samochodów.
Tekst: komandor rajdu Jerzy Gawliczek. Zdjęcia: Krzysztof Kokoszka, Jerzy Gawliczek.