7.04.2024 Kalwaria Pszowska

W II Niedzielę Wielkanocy liczną gromadą Sokołów udaliśmy się do Kalwarii Pszowskiej, aby zobaczyć kolejny już raz murowane kaplice, poświęcone poszczególnym stacjom Drogi Krzyżowej Jezusa Chrystusa. Wyjątek stanowi stacja XII, którą tworzą trzy wysokie, drewniane krzyże z figurą Chrystusa na środkowym. Wszystkie kaplice wybudowane zostały i poświęcone w 1929r., a w latach 2010/11 gruntownie odnowione. Wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego, jako zespół zabudowań Pszowskiej Kalwarii.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od kaplicy stacji pierwszej Drogi Krzyżowej. Podążając po wyznaczonych i utwardzonych ścieżkach rozlokowanych na zboczach wzniesień porośniętych drzewami, podziwialiśmy niezwykłą architekturę kaplic. Większość z nich nawiązuje do stylu neobarokowego. Po dotarciu na szczyt wzgórza, gdzie znajdują się ostatnie kaplice kalwaryjskie, zatrzymaliśmy się przy stacji XII – „Pan Jezus na krzyżu umiera“, na krótką modlitwę za naszych zmarłych kolegów Sokołów.

Czytaj więcej

6.04.2024 Rezerwat Łężczok

6.04.2024 to dobry dzień z rana ruszyć na dłuższą przejażdżkę. Tym razem jedziemy do Rezerwatu Przyrody – Łężczok. Tradycyjnie powinno padać, a tu zmiana – piękna pogoda. Ruszamy z Radlina, przez Pszów i Rydułtowy następnie Krzyżkowice, Pstrążnę, Lyski, lasem do Bogunic, a potem przez Górki Śląskie, Szymocice, aż do Rezerwatu. Tam udaliśmy się na wieży widokową, następnie do pomnika przyrody „Sobieski” i ruin Pałacyku Myśliwskiego. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną.

Czytaj więcej