27.03.2022 Pogrzebień

W niedzielę przy słonecznej ale chłodnej pogodzie wyruszyliśmy z Radlina w grupie 12 turystów do Pogrzebienia. Dzisiejszym celem naszej wycieczki była platforma i wieża widokowa w Pogrzebieniu. Wycieczka została zorganizowana pod kątem zdobywania odznaki turystycznej ” Wieże Widokowe Gór I Pogórzy”.Po dotarciu do celu wyszliśmy na wieżę widokową która została zbudowana w 2019 roku. Wykonana jest z metalu na planie kwadratu w formie ostrosłupa. Ma blisko 20 metrów wysokości i oferuje trzy podesty widokowe na poziomach około:3 metrów, 6 metrów i 9 metrów. Schody na wieżę są dość strome szczególnie w końcowym odcinku. Wstęp jest bezpłatny, dostępna do zwiedzania jest od połowy marca do końca listopada. W nocy jest podświetlona. Obok wieży stoi platforma widokowa oraz znajduje się ścieżka po pobliskim zespole przyrodniczo-krajobrazowym ” Bociek ”. Z punktu widokowego rozciąga się Krajobraz w kierunku doliny rzeki Odry, Bramy Morawskiej, widok zarówno na Góry Opawskie i Pradziada oraz na Beskid Śląsko-Morawski. Można także zobaczyć Hałdę ” Szarlota” w Rydułtowach. Po zakończeniu podziwiania wspaniałych widoków i zrobieniu pamiątkowych fotek udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Dziękuję bardzo wszystkim za udział w rajdzie i zapraszam na następne Rajdy z tego cyklu. Prowadzący – Grzegorz Kuczera.

Czytaj więcej

26.03.2022 Wodzisław Śląski

W sobotę 26.03.2022r. o godz. 8:10 z Radlina wyjechała grupa kolarzy ,,Sokoła” aby wziąć udział w Rajdzie Pamięci Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka oraz oddać hołd Ofiarom Marszu Śmierci na terenie Wodzisławia i okolicy, zainicjowanego przez Roberta Furtaka.O godzinie dziewiątej, uczestnicy Rajdu zgromadzeni na wodzisławskim rynku maszerują na cmentarz przy ulicy Pszowskiej by odwiedzić Miejsce spoczynku Jerzego Gawliczka, następnie zmierzamy pod mogiłę Ofiar ,,Marszu Śmierci” na Piaskowej Górze. Kolejnym miejscem pamięci jest tablica przy ulicy Michalskiego skąd udajemy się pod tablicę pamiątkową na dworcu kolejowym Wodzisław Śląski.We wszystkich miejscach upamiętniających ,,Marsz Śmierci” ze stycznia 1945r. komentarz dotyczący tematyki wygłosił pan Piotr Hojka – pracownik wodzisławskiego muzeum i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, ponadto, przy dworcu kolejowym swoje utwory poetyckie przedstawiła Marta Olszewska – młoda pisarka z Radlina.Z dworca kolejowego przeszliśmy na cmentarz w Radlinie II, gdzie spoczywa inicjator ,,Marszu Śmierci” – Jan Stolarz, tam po chwili zadumy i wspomnień, zakończyła się trasa Rajdu. Pożegnawszy się z uczestnikami Rajdu pieszego, w drogę powrotną udaliśmy się na rowerach, bogatsi o wiedzę historyczną i pokrzepieni strofami poezji.
Krótkie przypomnienie naszych kolegów:
Jan Stolarz- twórca i uczestnik Marszu Pamięci
Jerzy Gawliczek- uczestnik Marszu Pamięci i twórca regulaminu odznaki turystycznej ,, Szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz”.

Czytaj więcej

25.03.2022 Racibórz

Trochę nietypowo bo w piątek dnia 25.03.2022 roku o godzinie 8.30 wyruszyliśmy z Radlina do Raciborza na wycieczkę rowerową gdzie głównym celem naszej wycieczki był Piastowski Zamek w Raciborzu. Trasa prowadziła przez Rydułtowy-Krzyżkowice-Rzuchów-Kornowac-Pogrzebień. Na odcinku Rzuchów-Racibórz przetestowaliśmy nową ścieżkę rowerową która obecnie jest w trakcie robót ukończeniowych. Po zameldowaniu się na zamkowym dziedzińcu w Raciborzu spotkaliśmy się z Panią Krystyną Niklewicz-Dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Gdzie uzyskaliśmy garść informacji na temat Zamku Piastowskiego oraz zwiedziliśmy kaplicę zamkową pw. Świętego Tomasza Kantuaryjskiego która została wybudowana pod koniec XIII wieku w stylu gotyckim, posiada jednak elementy barokowe i neogotyckie. Kaplica zamkowa zwana także inaczej Kaplicą Tomasza Becketa jest perłą gotyku śląskiego. Po zrobieniu pamiątkowej fotki, krótkim odpoczynku i posileniu się ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Dzień nam upłynął na wielu wrażeniach tym bardziej że była słoneczna pogoda zachęcająca do takiej wędrówki. W rajdzie uczestniczyło 20 turystów kolarzy. Serdecznie dziękuję wszystkim za udział w rajdzie oraz Pani Dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu za miłe przyjęcie i poświęcenie Nam czasu i umożliwienie zwiedzania tego obiektu. Uczestnicy dzisiejszej wycieczki mogli zapoznać się z historią dawną i obecną Zamku Piastowskiego. Dziękuję wszystkim uczestnikom tej wycieczki za miło spędzony czas oraz bezpieczny i zdyscyplinowany przejazd trasy. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam znowu za rok- prowadzący Grzegorz Kuczera.

Czytaj więcej

23.03.2022 Chwałowice

W dniu 23.03.2022r. grupa ,,Sokołów” i sympatyków wycieczek rowerowych wyruszyła na trasę rajdu z Niedobczyc przez Popielów, Radziejów, Chwałowice (gdzie w parku przy Domu Kultury zrobiliśmy krótki odpoczynek i zwiedziliśmy niedawno oddanym do użytku ,,Ogród Społeczny”, poniżej kilka słów na jego temat:

“KULTURALNY OGRÓD”

W Parku Górnika powstał pierwszy w Rybniku ogród społeczny. Ogród jest promocją dobrego designu, powstającego przy współpracy z użytkownikami. Zakłada zupełnie nowy sposób myślenia o przestrzeni publicznej, ponieważ w całości opiera się na działaniach oddolnych i konsultacjach. Przestrzeń publiczna traktowana jest jako własność mieszkańców.

Ten Ogród to projekt, który ma udowodnić, że wspólnymi siłami można zbudować przestrzeń, czyli otwarty ogród społeczny dla mieszkańców, którzy będą mogli tam wypoczywać, spotykać się i sami decydować o otaczającej ich przestrzeni.W ogrodzie odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, spotkania edukacyjne i ekologiczne.
 Następnie po uzyskaniu pieczątek do książeczek KOT i zrobieniu pamiątkowej fotki, dziękuję z tego miejsca miłej pani, pracownicy Domu Kultury w Chwałowicach za jej wykonanie, wróciliśmy do Niedobczyc, gdzie kolega Janusz wraz z małżonką Anią ugościli uczestników rajdu specjałami przygotowanymi na tą okazję. Cudowna wiosenna pogoda sprzyjała rozmowom, żartom i planowaniu kolejnych rajdów i wycieczek rowerowych. 

Czytaj więcej

20.03.2022 Tworóg Mały

Niedziela 20 marca po długim oczekiwaniu wreszcie nadszedł czas na otwarcie sezonu turystycznego. Trochę chłodno ale słonecznie ruszamy w drogę do Tworogu Małego na rajd “Topienie Marzanny” organizowany przez klub Huzy Gliwice. Tym razem meta zlokalizowana na boisku piłkarskim. W rajdzie uczestniczyło aż 34 sokołów więc pewnie nikogo nie dziwi że zdobyliśmy puchar dla najliczniejszej drużyny rajdowej.

Czytaj więcej