19.06.2021 XV Rajd Spotkanie Przodowników

To już XV rajd Spotkanie Przodowników. Tym razem pogoda dopisała. Po przyjeździe na metę tradycyjny poczęstunek ciastem i napojami. Potem zdjęcie uczestników i konkurencja rajdowa z nagrodami. Tym razem zręczność i opanowanie wyłoniło zwycięzców I miejsce – Przemysław, II miejsce – Marek, III miejsce – Roman. Po wręczeniu nagród było jeszcze ognisko z kiełbasami. To był miło spędzony czas z uczestnikami rajdu i myślę że o to w tych rajdach chodzi, więc do następnego…

Czytaj więcej

18.06.2021 Podsumowanie 2020 roku

Bardzo nietypowo bo w piątek i późno ponieważ dopiero w czerwcu w Rydułtowskim Centrum Kultury “Feniks” dokonaliśmy podsumowania sezonu 2020.

XXXIII Sezon – podsumowanie

Rok 2020 rozpoczęliśmy tradycyjnie od XXI już rajdu noworocznego, tym razem po raz pierwszy z metą w Krzyżkowicach u koleżanki Beaty. Następnie w lutym 5 naszych przodowników uczestniczyło w spotkaniu działaczy kolarskich PTTK województwa śląskiego w Sułkowicach. Również w lutym rozpoczął się kurs przodowników turystyki kolarskiej, a dokończony został we wrześniu. Ukończyły go pomyślnie trzy osoby: Mirosława Oleś, Wojciech Mleczko i Przemysław Bańczyk. Od 1 marca wprowadziliśmy nową odznakę krajoznawczą „Patronackie Kolonie i Osiedla Robotnicze Śląska”. Jej pomysłodawcą i twórcą jest kolega Jerzy. W marcu zostały ogłoszone wyniki konkursu na najlepiej pracujący klub, komisję w Polsce, w którym zdobyliśmy 2 miejsce. Później niestety była pandemia i wszelkie związane z nią obostrzenia oraz odwołania imprez kolarskich zarówno naszych, regionalnych i ogólnopolskich. Dopiero ostatni dzień maja odbył się „Rajd Sekretarza” w strugach padającego deszczu. Począwszy od czerwca ruszyły nasze wyjazdy z terminarza. Zorganizowaliśmy kilka wyjazdów w celu realizacji zadania doraźnego, którym w 2020 roku było odwiedzanie obiektów z logo PTTK. W sumie odwiedziliśmy 27 takich obiektów. Dzięki koledze Jurkowi aż 18 osób zdobyło cztery stopnie naszej nowej odznaki „Patronackie Kolonie i Osiedla Robotnicze Śląska”. Odbyło się 15 imprez „Sokoła” w tym dwie regionalne „Maraton Sokoła” i „Zakończenie Sezonu”. Zorganizowaliśmy również kilka wycieczek tematycznych związanych z odwiedzaniem leśniczówek i krzyży pokutnych. Kolega Michał ukończył i zdobył odznakę Dużego Rajdu Dookoła Polski. W drugiej połowie sierpnia w miejsce wycieczki autokarowej odbyła się wycieczka samochodowa po Gorczańskim i Babiogórskim Parku Narodowym. Pod koniec września otrzymaliśmy Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla rozwoju turystyki. W środę 25 listopada pożegnaliśmy naszego najstarszego członka, kolegę Adolfa Gwoździk zmarłego w wieku 91 lat w dniu 18.11. Podsumowując w 2020 roku odbyło się 75 wycieczek, w tym 5 wielodniowych, w których uczestniczyły 794 osoby. Zdobyliśmy 35 odznak kolarskich i ok. 160 odznak ogólnopolskich oraz ok. 200 regionalnych.

Dziękujemy bardzo za przybycie Burmistrz Radlina pani Barbarze Magiera, która osobiście wręczyła puchar i wyróżnienia dla najaktywniejszych kolarzy Sokoła w 2020 roku.

Czytaj więcej

5-12.06.2021 Toruń-Chełmno

W nocy z piątku na sobotę ruszyliśmy czterema samochodami do Kamionek Małych ok. 20 km od Torunia. Na miejscu w ośrodku Polanka dołączyła do nas trzyosobowa grupa kolegów z Otwocka i po rozładowaniu rowerów w 15 osobowej grupie wyjechaliśmy na pierwszy wyjazd przez Kowalewo i Golub-Dobrzyń i Turzno odwiedzając kościoły gotyckie, zamki, płace i dwory ziemi chełmińskiej. Następnego dnia do Chełmży, w poniedziałek do Bierzgłowa i wtorek do Torunia odwiedzając najciekawsze jego zabytki. Po powrocie pożegnaliśmy dwóch kolegów z Otwocka, a następnego dnia opuszczamy wspaniałą bazę w Kamionkach i podjeżdżamy samochodami do miejscowości Radziki Duże. Zdejmujemy rowery i zajeżdżamy do Brodnicy. Powrót do Radzików i jeszcze przejazd samochodami do następnej bazy w miejscowości Klamry ok. 6 km od Chełmna. W czwartek do Papowa Biskupiego a w piątek zwiedzanie Chełmna. Ostatni dzień czyli sobota to załadunek bagaży i rowerów, przejazd do Unisława. Krótka 20 kilometrowa trasa dla nas a kolega Marek do Torunia na pociąg do Otwocka. Po ponownym załadunku powrót do domów odwiedzając jeszcze po drodze bazyliki w Bydgoszczy, Inowrocławiu i Kruszwicy. Najważniejsze w całym wyjeździe to wspaniała słoneczna pogoda przez wszystkie dni jazdy na rowerach, za to powrót samochodami w strugach momentami bardzo intensywnego deszczu. Bardzo dobre warunki noclegowe i wyżywienie (obiadokolacje+śniadania) oraz dobra cena (60-80 PLN za dzień) powodowała że byliśmy w znakomitych humorach i nie przeszkadzały nam prawie codzienne odcinki szutrowo-piaskowych dróg. Dziękuję wszystkim za udział i zdyscyplinowanie podczas całego wyjazdu.

Turzno pałac romantyczny

Czytaj więcej

5-11.06.2021 Grybów-Rybnik

Dobiegł końca VI i ostatni etap Dużego “Rajdu kolarskiego PTTK dookoła Polski”, w którym uczestnikami byli Jacek, Antoni i Tadeusz.

Ostatni etap rozpoczęliśmy w Grybowie woj. małopolskie i kontynuowaliśmy drogami prowadzącymi przez Beskid Sądecki, Pieniny, Podhale, Orawę, Beskid Żywiecki oraz Beskid Śląski do Rybnika.

W pierwszym dniu trasa biegła przez miejscowości w Beskidzie Sądeckim. Pierwszą z nich była Krynica Zdrój – pięknie położone i zabudowane górskie uzdrowisko, z którego wzdłuż potoku Kryniczanka ścieżką rowerową dotarliśmy do Powroźnika, gdzie zwiedziliśmy cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła – zabytek umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wzdłuż rzeki Muszynka docieramy do Muszyny nad którą górują ruiny zamku wybudowanego za panowania Kazimierza Wielkiego na szczycie stromej góry nad zakolem rzeki Poprad.

Z Muszyny do Piwnicznej Zdrój jedziemy bardzo widokową, krętą drogą doliny Popradu. Drugi dzień to przejazd z Piwnicznej Zdrój przez Rytro, Stary Sącz, Łącko, Krościenko n.Dunajcem, Czorsztyn do Niedzicy. W Rytrze po prawej stronie mijamy ruiny średniowiecznego zamku zlokalizowanego na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Popradu, w Starym Sączu zwiedzamy wpisany na listę Pomnków Historii Polski zespół staromiejski wraz z klasztorem Sióstr Klarysek. Doliną rzeki Dunajec ze Starego Sącza przez Łącko jedziemy do Krościenka n.Dunajacem, gdzie odbijamy w kierunku Nowego Targu by dojechać do Czorsztyna i Niedzicy podziwiać górujące nad Jeziorem Czorsztyńskim zamki. Trzeci dzień to trasa z Niedzicy do Kościeliska Kiry ze zwiedzaniem drewnianych kościołów w Trybuszu, Białce Tatrzańskiej, Murzasichlu i Jaszczurówce. Na trasie z Kościeliska do Zawoi kolejne obiekty architektury drewnianej w Chochołowie (zabudowa wsi), w Zubrzycy Górnej – Orawski Park Etnograficzny, a w Orawce kościół pw. św. Jana Chrzciciela – pomnik historii.
Piąty dzień rowerowej jazdy kontynuowaliśmy z Zawoi do Żywca. Przedostatni dzień to jazda drogami Beskidu Śląskiego z Żywca do Wisły Jawornik. Trudny podjazd spotkał nas na trasie z Kamesznicy Górnej na Ochodzitą, równie ciężki do Jaworzyny, do Istebnej i na Kubalonkę. Nie łatwo było wyjechać z trójstyku granic polsko-czesko-słowackiego Jaworzyna Trzycatek. Podczas tego etapu zobaczyliśmy wiele innych ciekawych zabytków architektury drewnianej jak i murowanej pięknie wkomponowanych w górzysty krajobraz bujnie kwitnącej przyrody. Ostatni dzień Rajdu dookoła Polski to trasa z Wisły Jawornik przez Cieszyn, Jastrzębie Zdrój do Rybnika, z przystankiem na „pożegnalne golonko“ w lokalu „Alf“ w Radlinie. Na miejscu spotkała nas miła niespodzianka powitalna przygotowana przez klubową koleżankę Mirkę i panią Kasię – Kierownik Referatu Rozwoju Miasta Radlina. Bardzo dziękujemy paniom za otrzymane gratulacje, kwiaty i upominki od Miasta Radlina.

Ciekawa naszych przeżyć i wrażeń z wyprawy dookoła Polski, pani Kasia przeprowadziła, z nami krótki wywiad, po którym zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie i w bardzo dobrych humorach pożegnaliśmy się i rozjechali do swoich domów.

Tak zakończyliśmy Duży „Rajd kolarski PTTK dookoła Polski“, który przejechaliśmy odcinkami w VI etapach.

Po podsumowaniu wyszło nam: suma przejechanych kilometrów 4510, w 58 dni, co dało średnią ilość przejechanych kilometrów w jeden dzień 78 km.

Czytaj więcej

13.06.2021 Dariusz Krause zaprasza

Bieg dookoła Radlina 2021

termin: 13.06.2021

start: w niedziele o 13:13

miejsce startu: plac olimpijczyków

zapisy od 12:00 do 12:50

trasa rowerowa: 16 km dookoła Radlina

warunki uczestnictwa:

1. każdy kto wpisze się na listę startową, która jest jednocześnie zgodą akceptującą regulamin

2. Regulamin jest dostępny na stronie wydarzenia

3. Każdy startuje na własną odpowiedzialność

4. Osoby niepełnoletnie tylko pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego

5. Wycieczka ma charakter towarzyski

6. Każdy na mecie otrzyma medal za ukończenie V BdR 2021

link do wydarzenia https://www.facebook.com/events/171210074888683

Czytaj więcej

Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej w Krasiczynie

W sobotę 29 maja o godzinie 4-tej wyruszyliśmy samochodem na Zlot Przodowników do Krasiczyna. Po rozpakowaniu rowerów wyruszyliśmy w trasę zwiedzając te wspaniałe miasto z licznymi fortami. W drodze do jednego z fortu o nazwie Fort X Zagrodnia spotkaliśmy grupę KN Przemyśl SKI których serdecznie pozdrawiamy. Po zwiedzeniu fortu i wielu innych miejsc dotarliśmy do biura zlotu w Krasiczynie gdzie spotkaliśmy się z naszą drugą grupą kolegów z naszego klubu . Póżnym popołudniem dotarliśmy na nocleg do Przemyśla. Niedziela to już otwarcie zlotu i zwiedzanie Przemyśla. Poniedziałek ruszyliśmy przez Fredropol do Kalwarii Pacławskiej a potem przez Rybotycze -Bircza-Krasiczyn do Przemyśla by spakować rowery i wrócić do domu. W trzy dni przejechaliśmy na rowerach ok.280 km. Pozdrawiam wszystkich uczestników zlotu, a w szczególności Jacka , Antka , Tadka , Mirki i Zbyszka.

Otwarcie zlotu
Fort XIII San Rideau
Zamek Krasiczyn
Most na Sanie
Fort X Zagrodnia

Czytaj więcej