8.08.2020 Orlova – Karvina Doly

Dzisiejsza wycieczka wiodła po terenach ściśle związanych z górnictwem w Okręgu Karvińskim. W dzielnicy Karvina Doly, na terenie której kilkadziesiąt lat temu znajdowało się kilkunastotysięczne miasto, obecnie pozostał jedynie kościół przechylony w wyniku szkód górniczych (które były przyczyna wysiedlenia mieszkańców z okolicy) oraz cmentarz.

Orlova i Karvina DolyNa cmentarzu odwiedziliśmy liczne miejsca związane z górniczymi katastrofami, w tym chyba z największa na tych ziemiach, w której zginęło ponad 200 osób. Podobne miejsca pamięci zwiedziliśmy też w Orlovej. Pomimo upału, plan wycieczki został zrealizowany niemal w całości. Dziękuję uczestnikom za udział w wycieczce.

Czytaj więcej

Planowana wycieczka 8.08 do Orlovej

Przed wyjazdem na trasę w ramach zadania doraźnego “zaliczymy” Oddział PTTK w Wodzisławiu Śląskim.

W trakcie samej wycieczki do Czech zainteresowane osoby będą mogły zwiedzać obiekty na odznakę “Śladami ofiar górniczego stanu” w Czechach. Zgodnie z regulaminem, na najwyższy, honorowy stopień odznaki należy zdobyć co najmniej 20 punktów za granicami kraju. Jeżeli wszystko w czasie wycieczki pójdzie zgodnie z planem, to będzie można zdobyć nawet 51 punktów na odznakę na terenie Czech. Będą to obiekty w Orlovej oraz Karvina Doly – należy pamiętać, że w tym miejscu w 1894 w ogromnej katastrofie górniczej zginęło aż 235 osób.

Czytaj więcej

21.7.2018 Dawne przejścia graniczne

Jeszcze 25 lat temu w Województwie Katowickim granicę polsko – czeską można było przekraczać samochodem tylko na dwóch przejściach: Chałupki – Bohumin oraz Cieszyn – Cesky Tesin. Potem liczba przejść granicznych wzrosła do kilkudziesięciu w samym Województwie Śląskim. Ostatecznie w 2007 roku po wejściu Polski i Czech do Strefy Schengen granice już można przekraczać w dowolnym miejscu a przejścia graniczne zostały zlikwidowane.

(więcej…)

Czytaj więcej