Krajoznawcza 2006-2007

5.08.2007

Drewniane Kościoły Opolszczyzny cz. III

2007opolkosc

To już była nasza trzecia wycieczka samochodowa, której głównym celem było zwiedzanie drewnianych kościołów północnej Opolszczyzny. Ruszyliśmy, podobnie jak poprzednim razem, dwoma samochodami, w siedmiu. Właściwie w ośmiu, gdyż tradycyjnie towarzyszył nam mały elektroniczny ludzik (“chopek”), który jednemu z kierowców podpowiadał, którędy jechać. Dzięki temu mapa była prawie zupełnie niepotrzebna. Raz “chopek” był chyba za gorliwy i poprowadził nas rzadko uczęszczanymi skrótami ale dobry humor pozostałych uczestników wycieczki sprawił, że uszło mu to na sucho (jak zwykle).
Tym razem zobaczyliśmy i sfotografowaliśmy aż szesnaście drewnianych kościołów! Głównie z okolic Gorzowa Śląskiego i Olesna. W sumie w ciągu trzech wycieczek zwiedziliśmy aż 42 drewniane świątynie, bardzo różnorodne w stylu, a każda z nich piękniejsza od drugiej. W chyba najpiękniejszym z nich, w Olesnie, trafiliśmy na mszę za kierowców. Ponieważ nasz program zwiedzania był napięty, więc tym razem pojazd nie został poświęcony (bez obaw, tydzień wcześniej go to spotkało).

Piotr Słanina

 

3.06.2007

Zlot Turystyczny “Szlakiem gen. Józefa Bema” – Kraków – Gaj

2007bema

Bardzo rzadko członkowie naszego klubu biorą udział w rajdach i zlotach motorowych. Byc może był to pierwszy taki udział w historii “Sokoła”!
Wojskowy Oddział PTTK im. Generała Józefa Bema w Krakowie zorganizował bardzo ciekawy rajd motorowy. Na początku uczestnicy otrzymali opis trasy o długości około 45 km na trasie Kraków – Bielany – Tyniec – Skawina – Raj. Trasa obfitowała w wiele ciekawych miejsc w których trzeba było wykazać się spostrzegawczością, gdyż należało jednocześnie wypełniać arkusz z konkursowymi pytaniami dotyczącymi zabytkowych miejsc na trasie przejazdu, a także przepisów ruchu drogowego. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić klasztory na Bielanach i w Tyńcu a także zobaczyć Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Kajakarstwie Górskim na torze obok Wisły. Przy trasie znajdowało się też obserwatorium astronomiczne.
Na mecie rajdu w miejscowości Gaj czekały już kolejne atrakcje. Najpierw przepyszny chleb ze smalcem, pasztetem i ogórkami. Potem pokaz zabytkowych samochodów. Niektórzy ich właściciele nawet przebrali się za stroje z lat trzydziestych! Potem wszyscy uczestnicy rajdu (zarówno posiadacze zabytkowych aut jak i całkiem nowych) brali udział w próbie sprawnościowej samochodu połączonej z zabawnymi zadaniami (np. precyzyjny rzut patelnią z okna samochodu).
Potem uczestnicy mogli się posilić do woli grochówką, podobnie jak i inni uczestnicy festynu jaki miał miejsce obok miejscowej szkoły. Była i orkiestra i bankiet dla wszystkich! Gdybym wiedział to bym wcale nie musiał rano jeść w domu śniadania.
Nasi uczestnicy zlotu wzbogacili się też o odznaki “Śladami gen. Józefa Bema” w stopniu popularnym i sporo materiałów promujących Gminę Mogilany plus inne pamiątki.
Impreza była niezwykła i wyjątkowo udana; na uwagę zasługuje ogromna życzliwość ze strony zarówno organizatorów jak i innych uczestników rajdu! A deszcz wiedział, że ma padać tylko wtedy, gdy jechaliśmy tam i z powrotem!

Piotr Słanina

 

10.03.2007

Opole i Drewniane Kościoły Opolszczyzny

2007opoledrewniane

W listopadzie 2006 roku miała miejsce udana wycieczka pieszo – samochodowa po Opolszczyźnie w trakcie której zwiedzilismy Opole i czternaście drewnianych kościołów, głównie z okolic Kluczborka. Zatem postanowiliśny w tym roku również kontynuować przemierzanie Opolszczyzny. W ten sposób ruszyliśmy silną grupą ośmioosobową dwoma samochodami w trasę.
Poza Opolem (katedra, rynek) i Namysłowem, naszym głównym celem były drewniane kościoły. W ten sposób do naszej krajoznawczej kolekcji dołączyło dwanaście klejnych “drewniaków”: Czarnowąsy (w rok po pożarze kościół został całkowicie odbudowany by znowu cieszyć turystów oryginalną bryłą), Michalice, Baldwinowice, Woskowice Małe, Wierzbica Górna, Gierałcice, Wierzbica Dolna, Świniary Wielkie, Krzywiczyny, Komorzno, Miechowa i Gołkowice za Byczyną.

Piotr Słanina

 

2006

Zlot Przodowników Turystyki Pieszej – Olsztyn 2006

2006olsztynpiesze

Zanim dojechalismy do celu, zwiedzalismy miasta i ich zabytki, m. in. Wolbórz, Bogusławice i Boguszyce. W Rogowie zwiedziliśmy Muzeum Przyrodniczo – Lesne oraz Ogród Dendrologiczny. Na zlot dotarliśmy w godzinach wieczornych. Nasza grupa nocowała w schronisku młodzieżowym.
Na trasie przelotowej był Kanał Elbląsko – Ostródzki. Na końcu zwiedzaliśmy miasto Elbląg.
Dodatkowym elementem tej trasy był Gietrzwałd. Jest tu znane sanktuarium. Dalej wędrowaliśmy aleją różańcową z kapliczkami, która doprowadziła nas do cudownego źródełka. Potem autokar nas wiódł poprzez poszczególne miasta. Przewodnik na trasie nr 2 oprowadzał nas, zapoznając z historią i zabytkami.
Trasa wiodła przez Dobre Miasto, Smolajny, Lidzbark Wamiński, Pieniężno, Frombork i Ornetę.
Nadszedł wieczór z Kopernikiem. Była wspaniała biesiada turystyczna! Miasto Olsztyn nas ugościło, aż żal było odjeżdżać.
Wracamy i zwiedzamy zabytki Kujawsko – Pomorskiego i Wielkopolskiego.
W zlocie z naszej komisji uczestniczyli: Cz. Wodecki, D. Wodecka, J. Cichy i A. Włodarczyk.
W 2007 roku zlot w Zawierciu – zapraszamy!

Czesiek Wodecki

 

2006

Województwo Wielkopolskie

2006wielkopolska

Perełki polskiego krajobrazu: kościółki drewniane, wiatraki, z roku na rok jest ich coraz mniej. Zwiedzamy je i fotografujemy, bo nie sposób przejść obok nich obojętnie.
Naszą bazą wypadową jest Głogów, gdzie nocujemy gościnnie u pani Jadwigi Kolejnik. Dodatkowym akcentem było zwiedzanie miejscowości i obiektów, które są zawarte w Kanonie Krajoznawczym Polski. Nie wszystkie sposób wymienić, przypomnijmy jedynie te najważniejsze:
Gołuchów – zamek i głaz Świętej Jadwigi, Kórnik – zamek i park z arboteum, Pawłowice i Turek, gdzie były zespoły pałacowo – parkowe.
Każde wycieczki dobiegają końca. Ostatnimi miejscowościami były Bralin (gdzie zwiedziliśmy kościół drewniany “Na Pólku”; w klubie sportowym “Sokół” potwierdzamy nasz pobyt; odbywała się tam właśnie dyskoteka, gdzie przyjęli nas serdecznie) i Antonin, gdzie zwiedziliśmy drewniany pałac myśliwski z 1824 roku, ścieżkę dydaktyczną i Rezerwat Przyrody “Wydymacz”.
Pełni wrażeń wracamy na Śląsk. W wycieczce brali udział: Cz. Wodecki, D. Wodecka, J. Cichy i A. Włodarczyk.

Czesiek Wodeck