Krajoznawcza 2009

7 listopad 2009

 

Festiwal Organizacji Pozarządowych

2009festiwal

 

7 listopada w Domu Kultury w Radlinie odbył się Festiwal Organizacji Pozarządowych. Wzięło w nim udział wiele radlińskich organizacji, były kluby sportowe, harcerze, Forum Firm, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Radlińskie Towarzystwo Kulturalne. Po raz pierwszy mieliśmy swoje stoisko na tym festiwalu. Przedstawiliśmy swoją historię na fotoramach, były nasze kroniki, zaprezentowaliśmy część naszych pucharów zdobytych na rajdach. Rozdawaliśmy foldery „Radlińskie szlaki rowerowe” oraz ksero głównych informacji o naszym Oddziale. Dwóch naszych kolegów było ubranych w stroje kolarskie „Sokoła”.

tekst: Andrzej Likos; foto: Andrzej Styrnol

 

23 sierpień 2009

 

Wycieczka autokarowo – szkoleniowa Bochnia – Nowy Wiśnicz – Lipnica Murowana

2009bochnia2009bochnia2

 

foto: Piotr Słanina, Kamil Kłyza

 

31 maj 2009

 

Wycieczka autokarowo – szkoleniowa Paczków – Henryków – Wojsławice

2009paczkow2009paczkow22009paczkow32009paczkow4

 

foto: Dariusz Piguła

 

29 marzec 2009

 

Ziemia Lubliniecka cz. II

2009lubliniec

 

W listopadzie ubiegłego roku zwiedzaliśmy mniej popularną wśród turystów Ziemię Lubliniecką. Jak się okazuje, tamte tereny mają całkiem sporo do zaoferowania turystom i na jednym wyjeździe nie poprzestaliśmy. W tenże sposób postanowiliśmy po raz drugi tam pojechać. I nie zniechęciła nas ani deszczowa pogoda ani szybkie wstawanie (po nocnym przesunięciu wskazówek o godzinę do przodu) – ta sama ośmioosobowa ekipa co rok temu ruszyła na trasę dwoma pojazdami.
Zwiedziliśmy między innymi kilka drewnianych kościołów, park i pałac w Koszęcinie i w którym gospodarzem jest zespół “Śląsk”. Mieliśmy także okazję zobaczyć zniszczenia, jakich dokonała w zeszłym roku trąba powietrzna w Parku Krajobrazowym “Lasy nad Górną Liswartą”. Całe połacie lasu były zniszczone! Także na cmentarzu żydowskim w Cieszowej z ogromnych drzew zostały jedynie ponuro wyglądające kikuty. Zwiedzaliśmy także miejsca poświęcone górnośląskiemu działaczowi i pisarzowi, Józefowi Lompie. Ku naszemu zdziwieniu, spoglądając na grób Lompy jeden z nas zauważył, że właśnie dzisiaj przypadała 146 rocznica jego śmierci!

tekst i foto: Piotr Słanina